search

Kas ir motivācijas vēstule jeb pieteikuma vēstule un kā to rakstīt?

Autors: Inita Jankeviča

20. Decembris, 2021

Kas ir motivācijas vēstule jeb pieteikuma vēstule un kā to rakstīt?

Kas ir motivācijas vēstule jeb pieteikuma vēstule? Kā rakstīt motivācijas vēstuli? Kādos gadījumos tā jāsūta? Kā atšķiras motivācijas vēstule darbam un motivācijas vēstule praksei? Šie un vēl daudzi citi jautājumi noteikti satrauc katru, kam nākas saskarties ar darba meklējumiem un tekstu “Gaidīsim Jūsu CV un motivācijas vēstuli!”. Šajā rakstā atradīsi atbildies uz visiem šiem jautājumiem, kā arī citu noderīgu informāciju. Uzskatāmam piemēram pievienots arī motivācijas vēstules paraugs.

Kā rakstīt motivācijas vēstuli un kādam jābūt tās vēstījumam?
Sāksim ar galveno: kas ir motivācijas vēstule un kāpēc tā tiek rakstīta? Neatkarīgi no tā, vai tā būs motivācijas vēstule praksei vai arī Tu meklē pastāvīgu darba vietu, šī dokumenta galvenais uzdevums – piesaistīt uzmanību, likt personāla atlases darbiniekam uzmanīgi izlasīt Tavu CV un ieinteresēties par Tevi kā par kandidātu uz vakanci.
Ņem vērā, ka motivācijas vēstulei jābūt lietišķai. Radošuma izpausmes un humors ir pieļaujams tikai tad, ja tiešām esi drošs, ka attiecīgajā gadījumā tas būs iederīgi. Mēdz būt izņēmumi - ja piesakies uz vakanci radošā kolektīvā, atkāpes no lietišķā stila būtu pat vēlamas. Nestandarta (bet interesanta un labi noformēta) motivācijas vēstule var palielināt iespēju, ka tieši Tava kandidatūra potenciālo darba devēju ieinteresēs visvairāk.

Motivācijas vēstules struktūra
Šeit var izcelt vairākus punktus, kuriem vajadzētu pievērst uzmanību.

Ļoti svarīga ir pareiza uzruna
Ja vakancē ir norādīta atbildīgā persona jeb kontaktpersona, motivācijas vēstuli vispareizāk būtu adresēt viņai. “Labdien, Anna!”, “Cien. Bērziņa kungs!” – pietiks arī ar šādām ierastām uzrunām. Ja konkrēts darbinieks nav norādīts, var izmantot kādu vispārīgu pieklājīgu uzrunu (piemēram, "Ļ. cien. saņēmējam"). Vēlams izvairīties no pārāk neformālām uzrunas formām.

Informācijas avots
Motivācijas vēstulē pieņemts norādīt avotu, kur uzzināji par attiecīgo vakanci: “Atsaucoties uz informāciju Jūsu mājas lapā, ka meklējat tirdzniecības speciālistu…”; “No Jūsu kolēģa Jāņa Bērziņa uzzināju, ka meklējat tirdzniecības speciālistu…”. Ja piesakies uz vakanci caur darba portālu, šo daļu var izlaist, jo šajā gadījumā informācijas avots ir skaidrs.

Motivācijas vēstules iztirzājuma daļa
Dažos teikumos (īsi un saprotami) Tev jāiepazīstina ar sevi un jāpastāsta, kāpēc vēlies strādāt tieši šajā uzņēmumā. Ņem vērā, ka Tev nav jāpārstāsta CV atrodamā informācija – tikai jānorāda galvenās lietas, kas Tev liek izcelties uz citu kandidātu fona. Šeit runa ir par darba pieredzi un profesionālajiem sasniegumiem. Piemēram: “Mana darba pieredze mārketinga jomā ir 4 gadi. Līdzšinējā darba vietā man izdevās sasniegt… Jūsu izsludinātā vakance mani piesaistīja ar…”. Šis informācijas ieinteresēts, personāla atlases darbinieks pats atvērs un uzmanīgi caurskatīs Tavu CV.

Ņem vērā! Neraksti motivācijas vēstulē par savām ambīcijām. Tas var nepatikt personāla atlases speciālistam, jo tobrīd viņam jāaizpilda konkrētā vakance, nevis jāpapildina darbinieku rezerve vadošiem amatiem. Tāpēc frāzi “Vakance Jūsu uzņēmumā mani piesaistīja ar karjeras izaugsmes iespējām” labāk izsvītro.

Izvairies no banalitātēm
“Es ātri mācos, esmu komunikabls, ar augstu stresa noturību” – šīs frāzes atrodamas tik daudzos CV un motivācijas vēstulēs, ka personāla atlases darbinieka skatiens vienkārši pārslīdēs tām pāri.

Vēstules noslēgums
Vēstules beigās neaizmirsti pateikties par Tavas kandidatūras izskatīšanai veltīto laiku, un minēt, ka gadījumā, ja potenciālo darba devēju ieinteresējusi iespējamā sadarbība ar Tevi, Tu esi gatavs ierasties uz darba pārrunām un atbildēt uz visiem jautājumiem. Tāpat noteikti paraksties un norādi savu kontaktinformāciju. Protams, šos datus var atrast arī CV, tomēr tā būs lietišķās etiķetes ievērošana. Pirms motivācijas vēstules nosūtīšanas pārbaudi, vai tā ir gramatiski un stilistiski pareizi noformēta, jo tā kalpos kā Tava vizītkarte un veidos pirmo iespaidu par Tevi kā potenciālo darbinieku.

Avots: cvmarket.lv