search

5 Padomi, kā uzrakstīt CV un motivācijas vēstuli

Autors: Inita Jankeviča

13. Decembris, 2021

5 Padomi, kā uzrakstīt CV un motivācijas vēstuli

Būsim reāli - ja mūsdienās cilvēkam ir vēlme “izsisties” savā karjeras lauciņā, tad ir smagi pie tā jāpiestrādā. Var, protams, paveikties un nokļūt īstajā vietā un laikā, taču tā nenotiek bieži. Konkurence ir liela un cilvēki kļūst aizvien apķērīgāki - augstāk mēdz tikt pat tie, kas skolā neizcēlās ar labām sekmēm. Jo atslēga uz labu amatu slēpjas veiklībā un prasmē sevi izcili noreklamēt. Tu esi produkts, bet darba devējs ir pircējs. Kā sev “uzsist” cenu? Sāc ar labu CV.

 

1. Perfekts noformējums un struktūra

 

Vispirms izvēlies CV formātu - šablonus vari atrast internetā. Ja grasies kandidēt uz darbu valsts vai Eiropas Savienības iestādē, tad izmanto EuroPass CV paraugu. Attiecīgi aizpildi visas nepieciešamās ailītes un ja vēlies, pievieno foto. Jo kārtīgāk būs noformēts CV, jo nopietnāku iespaidu par sevi radīsi potenciālajam darba devējam. Ja CV būs haotisks, tad darba devējam radīsies priekšstats, ka arī tu kā darbinieks būsi tāds pats.

 

2. Personiskā informācija

 

CV nav iepazīšanās sludinājums un tajā nav jāievieto personiskas detaļas, pat ja darba devējs jums to prasa - tas ir pretlikumīgi. Ir jānorāda tikai būtiskākā informācija:

 

● vārds un uzvārds,

● dzīves vieta,

● telefona numurs,

● e-pasta adrese.

 

Pie kontaktinformācijas var pievienot arī saiti uz savu profilu portālā LinkedIn. Tas darba devējam var sniegt svarīgu papildus informāciju. Nekādā gadījumā neļaujies provokācijām un nestāsti par savu ģimenes statusu, bērnu daudzumu un citām intīmām detaļām. Papildus padoms - e-pasta adresei jāizskatās profesionālai. Vislabāk, ja tā ietver vārdu un uzvārdu, nevis cukurdupsis@inbox.lv.

 

3. Nost ar visu lieko

 

Pat ja šķiet, ka tev ir lieliskākie hobiji pasaulē un tava mamma joprojām visiem lepni stāsta par tavām teātra pulciņa gaitām, darba devējam tas nav jāzina! CV ir jāiekļauj tikai tādi hobiji un aizraušanās, kas ir kontekstā ar potenciālo darbu. Piemēram, web dizaineris var droši minēt to, ka viņa aizraušanās ir fotogrāfēšana, bet kredītu speciālists var jūsmot par aizdevums.lv

 

4. Atsauksmes

 

Personāla atlases speciālisti lūdz atsauksmes, lai pārliecinātos par CV norādīto faktu patiesību. Iekļauj bijušo darba vietu vadītājus un tos kolēģus, kuri bija augstā amatā. Visbiežāk pietiek ar trim kontaktpersonām, bet iepriekš noteikti to saskaņo ar šiem cilvēkiem! Kas zina, varbūt kāds no viņiem nelabprāt sniegtu labu atsauksmi. Kad esi to saskaņojis, tad CV vari norādīt kolēģa vai vadītāja vārdu, uzvārdu un tālruni, un īsumā raksturo, kāda bija jūsu saistība un kāds bija kolēģa amats.

 

5. Motivācijas vēstule

 

Motivācijas jeb pieteikuma vēstule ir papildinājums tavam CV un tajā vari plašāk izstāstīt savu līdzšinējo profesionālo pieredzi. Būtībā šī ir tava pašreklāma - jo labāk to paveiksi, jo lielākas izredzes iegūt kāroto darbu. Neizplūsti liekās detaļās, esi konkrēts un pastāsti, ko reāli vari piedāvāt. Ja potenciālais darba devējs tavā vēstulē atradīs atbildes uz jautājumiem “Kā es varu līdzēt šim uzņēmumam?”, “Ko es varu izdarīt šī biznesa labā?”, tad tā jau ir puse no uzvaras. Nākšana klajā ar iniciatīvām vienmēr tiek augsti novērtēta, tāpēc šī ir tava iespēja paspīdēt un parādīt savas spēcīgās puses.

 

Pats galvenais, kas attiecas gan uz CV, gan motivācijas vēstuli - patiesība! Pasaule ir maza un faktu izpušķošana ātri vien tiek atklāta. Labāk likt visas kārtis galdā un atklāt gan savas stiprās puses, gan nepilnības, kuras esi gatavs uzlabot. Lai izdodas!

Avots: https://www.prakse.lv/article/610/5-padomi-ka-uzrakstit-cv-un-motivacijas-vestuli