Ieteikumi skolēniem, kuri vēlas kļūt par uzņēmējiem
28. Janvāris, 2022
Ieteikumi skolēniem, kuri vēlas kļūt par uzņēmējiem.
Mūsdienās ir ļoti plašs spektrs ar visdažādākajām profesijām. Darba tirgus vide ir ļoti dinamiska - ik dienu dzimst jaunas profesijas un zūd nebūtībā tās, kas vairs nav aktuālas. Lielai daļai skolēnu ir vismaz aptuvena nojausma, ko viņi dzīvē vēlētos darīt, taču trūkst informācijas par to, kā līdz tam nonākt - ko studēt, ko mācīties papildus, kur praktizēties u.tml. Izņēmums nav arī tie jaunieši, kuri savu dzīvi vēlētos saistīt ar uzņēmējdarbību un potenciāli radīt jaunas darba vietas.
Uzņēmējs - kaut kādā mērā to varētu saukt par profesiju, taču to pēc būtības nav iespējams apgūt akadēmiskā ceļā. Proti, nav tādu studiju virzienu, kuru rezultāta taptu veiksmīgi uzņēmēji. Tas tādēļ, ka šajā jomā ar teorijas apgūšanu vien ir par maz - tieši praktiska, mērķtiecīga rīcība potenciāli var nest panākumus. Nereti bez jebkāda akadēmiska seguma jaunieši rada veiksmīgus uzņēmumus un otrādi - akadēmiski izglītoti jaunieši nav spējīgi izveidot pelnošu uzņēmumu. Tad kā rīkoties jaunietim, kurš vēlas kļūt par uzņēmēju? Kādu ceļu iet, lai turp nonāktu?
Pirmkārt, jaunietim pakāpeniski vajadzētu attīstīt sevī dažādas rakstura īpašības, piemēram, drosmi, radošumu un disciplīnu. Visas šīs īpašības ir iespējams pilnveidot, regulāri veicot dažādus vingrinājumus. Kādi ir šie vingrinājumi? Tas būs pirmais topošā uzņēmēja uzdevums - atrast nepieciešamo informāciju un negaidīt, kad to kāds noliks uz paplātes.
Otrkārt, būs nepieciešamas arī zināšanas un kontakti. Nav daudz studiju virzienu, kas palīdzētu ar nepieciešamo zināšanu apguvi un vienkopus pulcētu perspektīvākos cilvēkus. Balstoties uz mūsu veiktās aptaujas, visprātīgāk būtu studēt biznesa vadību, ekonomiku vai mārketingu augstskolās, kurās ir vissarežģītāk iekļūt. Nereti tajās iekļūst cilvēki, kuri ir bijuši neatlaidīgākie un disciplinētākie. Kā piemēru varam minēt Stokholmas ekonomikas augstskolu (Rīgā). Bet atkal, pāri akadēmiskajam saturam būs iegūtie kontakti, attīstītā disciplīna un spēja rīkoties "ārpus kastes". Pat vislabākās augstskolas absolvēšana un desmitnieku iegūšana pati par sevi pilnīgi neko negarantēs.
Treškārt, visvairāk nepieciešamo zināšanu topošie uzņēmēji var gūt, praktiski darbojoties. Attīstot savas pirmās idejas, pirmos projektus. Lai cik mazi un vienkārši tie būtu - tas dos vairāk, kā semestris augstskolā. Bez tam, ļoti daudz ir iespējams apgūt arī neformālās izglītības ceļā - ir pieejami dučiem kursu, grāmatu un video, kur smelties idejas un zināšanas.
Pēcāk, kad ir uzkrāts kontaktu loks, zināšanas un pirmā uzņēmējdarbības pieredze caur maziem projektiem, varat sākt interesēties, kā notiek uzņēmuma dibināšana, darbinieku pieņemšana, grāmatvedība un citas lietas.
Rezumējot - ja jaunietis vēlas kļūt par uzņēmēju, pāri visam būs nepieciešams stiprināt savu raksturu - disciplīnu un drosmi, attīstīt radošo domāšanu. Tālāk būs nepieciešams veidot draugu un paziņu loku, kuri ir cieši saistīti ar uzņēmējdarbību, kuriem varat prasīt padomus vai kopā attīstīt jaunus projektus. Un būs nepieciešamas ar uzņēmējdarbību saistītas zināšanas, ko varat apgūt, studējot biznesa vadību, mārketingu, ekonomiku vai vienkārši ejot neformālās izglītības ceļus - lasot grāmatas, ejot kursus, skatoties kvalitatīvus video. Un pāri visam ir praktiska rīcība! Tikai aktīvi rīkojoties un neveiksmes gadījumā izdarot secinājumus un turpinot rīkoties ir iespējams kaut ko sasniegt šajā jomā, ko dēvē par uzņēmējdarbību.
Raksts tapis sadarbībā ar uzņēmumu Grāmatvedis24.lv
Pārpublicēts no https://www.prakse.lv/article/689/ieteikumi-skoleniem-kuri-velas-klut-par-uznemejiem