search

Dokumentu iesniegšana profesionālās izglītības programmās 2022./23. gadā

Autors: Inita Jankeviča

24. Maijs, 2022

Dokumentu iesniegšana profesionālās izglītības programmās 2022./23. gadā

Jūnijā sākas pieteikšanās un dokumentu iesniegšana mācībām profesionālās izglītības programmās, kuras šogad īstenos 44 profesionālās izglītības iestādes un to filiāles, 10 koledžas un 2 vispārējās izglītības iestādes, liecina NIID.lv apkopotā informācija par skolu plāniem.

Pamatskolu vai vidusskolu absolventi, kā arī citi interesenti šogad tiek aicināti uzsākt mācības vairāk kā 700 izglītības programmās, no kurām lielākā daļa tiek īstenota par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem.

Stipendija – no 15 līdz 150 EUR
Budžeta grupu audzēkņiem ir iespēja arī saņemt stipendiju. Minimālā valsts stipendija ir 15 EUR, bet maksimālā - līdz 150 EUR. Stipendijas apmērs ir atkarīgs no sekmēm, nodarbību apmeklējuma, sabiedriskajām aktivitātēm u.c.

Piedāvājumā arī maksas programmas
Lielākā daļa profesionālās izglītības programmu tiek īstenotas par valsts vai pašvaldību budžeta līdzekļiem, savukārt par maksu var apgūt dažādas profesijas privātajās mācību iestādēs. Par maksu tiek īstenotas arī visas programmas neklātienes vai tālmācības formā. Atsevišķas profesijas Latvijā var apgūt tikai par maksu, mācoties tālākizglītības programmās, piemēram, biškopis, mākslīgās apsēklošanas tehniķis, betonētājs, SPA administrators u.c.

Programmas visās tautsaimniecības nozarēs
Jaunajā mācību gadā skolas aicina topošos audzēkņus apgūt plašu profesiju klāstu, kas aptver visas tautsaimniecības nozares: būvniecību, kokapstrādi, enerģētiku, mehāniku, metālapstrādi, mašīnzinības, datorzinības un elektroniku, lauksaimniecību, dārzkopību, ķīmisko rūpniecību, poligrāfiju, pārtikas ražošanu, ēdināšanas un šūšanas pakalpojumus, skaistumkopšanu, medicīnu, veterināriju, transportu un loģistiku, tūrismu, kultūrizglītības jomu – mūziku, deju, mākslas un dizainu, fotopakalpojumus, komerczinību jomu - grāmatvedību, tirgzinības, reklāmu, lietvedību un klientu apkalpošanu. Lielākā daļa programmu tiek īstenota modulārā un/vai darba vidē balstītu mācību formā, kas ļaus topošajiem speciālistiem pēc absolvēšanas sekmīgāk iekļauties darba tirgū.

Īstenos arī jaunas profesijas
Ņemot vērā darba tirgus aktuālās tendences, 2022./23. gada uzņemšanā skolas ir papildinājušas jau tradicionālo profesiju klāstu arī ar vairākām jaunām kvalifikācijām dažādās jomās:

Ārtelpu dizainera asistents;
Dzelzceļa elektrolīniju mehāniķis;
Ģeotehnikas izpētes tehniķis;
Inženiersistēmu būvtehniķis;
Jaunākais militārais instruktors;
Komunikācijas dizainera asistents;
Modes aksesuāru dizainera asistents;
Vēdināšanas un kondicionēšanas sistēmu tehniķis u.c.
Dokumentu iesniegšana – elektroniski, klātienē vai pa pastu
Pieteikties mācībām un iesniegt dokumentus profesionālajās izglītības iestādēs var trīs veidos: elektroniski, nosūtot dokumentus pa pastu vai ierodoties klātienē. Pirms klātienes apmeklējuma vēlams iepriekš precizēt skolas uzņemšanas komisijas darba laiku un/vai saskaņot apmeklējumu ar komisijas pārstāvjiem.

 

Profesionālās izglītības programmas 2022./23. gada vasaras uzņemšanā
Profesionālā izglītība pēc pamatizglītības
Profesionālā vidējā izglītība pēc pamatizglītības (ar pabeigtu pamatizglītību, jāmācās 4 gadi, iegūst 4. Latvijas kvalifikāciju ietvarstruktūras līmeņa (LKI) kvalifikāciju)
Arodizglītība pēc pamatizglītības (ar pabeigtu pamatizglītību, jāmācās 3 gadi, iegūst 3. LKI līmeņa kvalifikāciju)


Profesionālā izglītība pēc vidējās vai pamatizglītības no 17-18 gadiem
Profesionālā vidējā izglītība pēc vispārējās vidējās izglītības (ar pabeigtu vidējo izglītību, jāmācās 1,5 - 3 gadi (mūzikas/ mākslas programmās 2-3 gadi), iegūst 4. LKI līmeņa kvalifikāciju)
Arodizglītība pēc vispārējās vidējās izglītības (ar pabeigtu vidējo izglītību, jāmācās 1 gads, iegūst 3. LKI līmeņa kvalifikāciju)
Arodizglītība pēc pamatizglītības un 17 vai 18 gadu vecuma (ar pabeigtu pamatizglītību, jāmācās 1 gads, iegūst 3. LKI līmeņa kvalifikāciju)


Profesionālā pamatizglītība ar pabeigtu vai nepabeigtu pamatizglītību
Profesionālā pamatizglītība (ar pabeigtu vai nepabeigtu pamatizglītību - 7, 8 klases vai 9 klases ar liecību), jāmācās 2 - 3 gadi, iegūst vispārējo pamatizglītību un 2. LKI līmeņa kvalifikāciju)


Profesionālā izglītība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
Profesionālā izglītība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (ar pabeigtu vai nepabeigtu pamata vai vidējo izglītību, jāmācās 1 – 4 gadi, iegūst 3., 4. vai 5. LKI līmeņa kvalifikāciju)
 

PIETEIKŠANĀS UN DOKUMENTU IESNIEGŠANAS TERMIŅI PROFESIONĀLĀS IZGLĪTĪBAS PROGRAMMĀS


NIID.LV apkopotā informācija tiek regulāri papildināta.