search

Neesat pārliecināts, kādu studiju virzienu izvēlēties?

Autors: Inita Jankeviča

7. Novembris, 2022

Neesat pārliecināts, kādu studiju virzienu izvēlēties?

Daži cilvēki zina, par ko viņi vēlas kļūt, kad izaugs ļoti agri, bet daudziem citiem ir grūti to izdomāt. Alternatīvi, viņi zina, ko vēlas darīt, bet nav pārliecināti, kā ar to nopelnīt labu iztiku.

Parunāsim par apsvērumiem, kas jāņem vērā, izvēloties profesiju, piemēram, jūsu aizraušanās un to, vai ir iespējams sevi finansiāli uzturēt, darot to, kas jums patīk.

1. Atcerieties savus bērnības sapņus

Daudziem no mums bija atbilde – vai desmit – uz šo jautājumu, kad pieaugušie labprāt uzdeva: par ko tu vēlies kļūt, kad izaugsi liels? 

Tagad, kad esam pieauguši, beidzot ir pienācis laiks šos sapņus pārvērst īstenībā. Izveidojiet sarakstu ar to, ko gribējāt darīt bērnībā, un pārbaudiet, vai kaut kas no tā jūs joprojām satrauc. Ja tā ir, iespējams, ir kāda profesija, kas vismaz kaut kādā veidā ir saistīta ar reālo pasauli.

2. Apsveriet savas pašreizējās aizraušanās vai hobijus

Un atkal, kopš mūsu bērnības ir pagājis daudz laika. Pajautājiet sev: ko jums tagad patīk darīt? Alternatīvi, ja kaut kas būtu iespējams, kā jūs vēlētos pavadīt katru savas dzīves dienu? Ko tu gribētu darīt? Kad esat saņēmis atbildes, ir pienācis laiks meklēt atbilstošu akadēmisko programmu.

3. Apsveriet citus dzīves mērķus

Dažreiz ir citi apsvērumi. Ja vēlaties dzīvot tālā lauku saimniecībā, iespējams, ka jums nebūs piekļuves tiem pašiem amatiem, kādus atrastu lielā pilsētā, un otrādi. Ja vēlaties iegādāties māju dārgā rajonā, iespējams, jums būs jāiegūst labi apmaksāta profesija. Ja vēlaties lielisku darba un privātās dzīves līdzsvaru, iespējams, neizmantosiet dažas profesionālas iespējas, kas ietver garas stundas, naktis un nedēļas nogales.

4. Veiciet aprēķinus

Pirms pieņemat galīgo lēmumu par to, ko studēt, noskaidrojiet kādas ir algas jūsu izvēlētajā nozarē. Ieteicams arī noskaidrot, kāds ir tirgus pieprasījums pēc tādām pozīcijām, kuras jūs varētu iegūt ar tādu grādu, kādu apsverat. Vai jūsu profesijā ir pārāk daudz cilvēku, kas nevar atrast darbu? Vai arī algas pieaug, jo trūkst talantīgu darbinieku?

Noteikti pārbaudiet, kas notiek jūsu konkrētajā jomā, veicot tiešsaistes izpēti vai sazinoties ar profesionāļiem, kuri jau strādā jūsu nozarē, jo iespējas dažādās vietās var atšķirties.

5. Atrodiet vidusceļu starp hobijiem un tirgus pieprasījumu

Diemžēl ne katra profesija būs ļoti ienesīga vai pat palīdzēs jums savilkt galus, taču tas nenozīmē, ka jūs nevarat darīt to, kas jums patīk.

Pieņemsim, ka esat portretu fotogrāfs un dzīvojat valstī, kurā nav ilgtspējīgi dzīvot no savas mākslas. Jūs joprojām varat fotografēt cilvēkus reklāmai vai pasākumiem (piemēram, kāzām), stāstot skaistus vizuālus stāstus apmaiņā pret labiem ienākumiem, tikai citā veidā, nekā jūs sākotnēji plānojāt.

Publikācija: Prakse.lv  Karjeras izvēle